AKTUELNO

Patrijarh srpski Pavle preminuo je na današnji dan 2009. godine, u 10 i 45 sati, u snu, na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, u 96. godini.

Sahranjen je, po sopstvenoj želji, u manastiru Rakovica. Patrijarh Pavle je u taj manastir došao zbog svetog patrijarha Dimitrija i želeo je da bude sahranjen pored njega.

Na sajtu Srpske pravoslavne crkve objavljeno je tada da se, posle primanja svete tajne pričešća, u Gospodu upokojio arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački, patrijarh srpski Pavle. Sahranjen je četiri dana kasnije.

Telo njegove svetosti bilo je izloženo u Sabornoj crkvi. Patrijarh je sahranjen u manastiru Svetih Arhangela u Rakovici. Sahrani je, kako su tada prenosili mediji, prisustvovalo stotine hiljada ljudi iz čitave Srbije, Republike Srpske, Crne Gore i dijaspore. Prema nekim procenama, sahrani je prisustvovalo oko 600.000 vernika.

Foto: Tanjug/Vladimir Dimitrijević, Pink.rs

Povorka od Saborne crkve do Hrama svetog Save

Saborna crkva, u kojoj su na celivanje bili izloženi zemni ostaci patrijarha Pavla, bila je otvorena do dva sata ujutru. 

Građani su i po šest sati čekali u redu kako bi odali poštu patrijarhu, u jednom trenutku kolona vernika se protezala od ulaza u Sabornu crkvu, Ulicom kralja Petra, Knez Mihajlovom do palate "Albanija".

Povorka sa telom patrijarha Pavla, tada se iz Saborne crkve uputila do Hrama svetog Save na Vračaru. Otvoreni kovčeg sa telom patrijarha Pavla iz crkve su izneli episkopi SPC, a pogrebnu povorku predvodili su crkveni velikodostojnici. Ispred pogrebne povorke krst patrijarha nosio je njegov praunuk Dušan.

Foto: Pink.rs/N. Todorović

Pogrebna povorka, koja se kretala ka Hramu svetog Save, neprekidno je narastala od naroda koji se pridruživao. Počasnu gardu formirali su pripadnici žandarmerije, pitomci vojne akademije, vatrogasci i mladići i devojke obučeni u narodne nošnje iz svih krajeva Srbije. Mnogi vernici došli su iz Crne Gore, Republike Srpske, Hrvatske i širom Srbije kako bi prisustvovali opelu i sahrani partrijarha Pavla.

Kolona je prošla ulicama Kneza Sime Markovića, Pop Lukinom, Brankovom, preko Zelenog venca, Prizrenskom stigla do Terazija, gde je održan kratak pomen. Zatim je išla Ulicom kralja Milana preko Slavije, pa Bulevarom oslobođenja i Krušedolskom ulicom do Karađorđevog parka, gde je kovčeg iznet iz kola i prenet do Platoa ispred Hrama svetog Save.

Vladika zahumsko-hercegovački Grigorije izjavio je tada da će prilikom sahrane patrijarha srpskog Pavla, centralni i najvažniji događaj biti opelo na platou Svetosavskog hrama i da se tu završava praćenje sahrane za javnost i medije. Sve ostalo bi trebalo da bude u skladu sa životom, skromnošću i željom patrijarha Pavla.

Foto: Pink.rs/J. Stanković

Brojne dogodovštine iz života pokojnog patrijarha

Sigurno je među najpoznatijima ona u kojoj je kao vaspitač u Banji Koviljači uskočio u ledenu vodu kako bi spasio davljenika. Nakon toga je Patrijarh Pavle dobio ozbiljnu tuberkulozu pa su lekari prognozirali da neće dugo živeti. Međutim, on je i pored tih sumornih prognoza doživeo duboku starost na sreću svih nas.