AKTUELNO

Više od sedam odsto karcinoma u svetu čine hematološki maligniteti.

Mart, mesec borbe protiv limfoma, HLL i MPN-a je posvećen podizanju svesti javnosti o bolestima, simptomima i aspektima koji mogu značajno da utiču na stanje pacijenata u toku lečenja i oporavka, rečeno je na konferenciji za novinare koju je organizovalo Udruženje pacijenata obolelih od limfoma "LIPA".

"I ove godine, obeležavajući Nacionalni dan borbe protiv limfoma, želimo svi zajedno da ukažemo na značaj ranog otkrivanja ovih bolesti, prepoznavanja simptoma i adekvatnog lečenja pacijenata", istakla je Maja Marković iz Udruženja "LIPA".

Uprkos tome što ovi maligniteti čine više od sedam odsto svih karcinoma u svetu, pacijenti i dalje kasno potraže lekarsku pomoć, zbog nespecifičnih simptoma, ukazali su lekari prof. dr Predrag Đurđević, direktor Klinike za hematologiju KC Kragujevac, i doc. dr Zorica Cvetković, načelnica hematološkog odeljenja KBC Zemun.

Kako je objašnjeno, bolesti predstavljaju klinički, patološki i biološki veoma heterogenu grupu hematoloških maligniteta. Klinički tok pomenutih bolesti je izuzetno varijabilan, u rasponu od sporo rastućih (indolentnih) formi bolesti, koje ne zahtevaju lečenje, do formi koje brzo napreduju (agresivne) i koje često mogu biti rezistentne na terapije.

Foto: Pixabay.com

"Otkrivanje i započinjanje lečenja u što ranijoj fazi bolesti sprečava ozbiljnije zdravstvene komplikacije ili progrediranje bolesti, a samim tim i šanse za izlečenjem su veće", rekao je dr Đorđević.

Danas postoje inovativni terapijski modaliteti, čijom primenom su šanse za izlečenjem ovih bolesti mnogo veće, ukazala je dr Cvetković.

Uvođenjem savremenih terapija na listu lekova, RFZO je napravio neverovatan pomak za neke karcinome, ali i dalje imamo maligne bolesti, poput velikog broja hematoloških maligniteta – non-Hodgkinove limfome, agresivni difuzni B krupnoćelijski limfom, Hodgkinov limfom, policitemija vera (PV) i hronična limfocitna leukemija (HLL), kod kojih nisu dostupni inovativni lekovi ili ih nije moguće dobiti nijednim mehanizmom.

"Kod bolesnika, bez obzira na formu bolesti, neophodno je uvesti najefikasniju terapijsku opciju za lečenje u svim linijama, naročito u prvoj, kada bi ishodi lečenja bili najbolji i kada su šanse da se spreči pojava relapsa i očuva kvalitet života najveće", ukazala je dr Cvetković i dodala da je zato od izuzetne važnosti dostupnost inovativnim terapijama, idealno u što ranijim stadijumima bolesti – tamo gde inovativna terapija može da da najbolje rezultate i najbolje ishode lečenja.

Foto: Pixabay.com

Pored ishoda lečenja, ne smemo da zaboravimo i na neželjene efekte terapija koje su kod onkoloških pacijenata često stavljeni u drugi plan. Zato primena inovativnih terapija može značajno pomoći u redukciji ozbiljnih neželjenih efekata koji se razvijaju primenom dosadašnje terapije, kao što su: plućna toksičnost, sekundarni maligniteti i dugoročni uticaj na fertilitet kod mlađih pacijenata, istakli su lekari.

U lečenju je važna i psihološka podrška, pa Udruženje dva puta mesečno organizuje psihološke radionice u Beogradu, rekao je psihoterapeut Uroš Rajaković.

"Radionice obolelima pomažu da shvate da nisu sami i da imaju podršku u borbi sa ovom vrstom maligniteta", naveo je Rajaković.

Autor: Aleksandra Aras