Bez obzira na to da li ste među onima koji posteljinu menjaju svake sedmice ili samo onda kada to „zaista morate“, stručnjaci naglašavaju da čista posteljina nije samo luksuz – već i nužnost.
Ako smatrate da je pranje posteljine isključivo stvar lične navike, možda ćete se iznenaditi. Naime, stručnjaci tvrde da bi većina nas trebalo da pere posteljinu mnogo češće nego što to zapravo činimo. Čista posteljina igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja.
Za Libej Kasl, tridesetogodišnjakinju iz Vašingtona, pranje posteljine je deo njene svakodnevne rutine. Bez obzira na to da li je radni dan ili vikend, ona ne propušta priliku da čim se probudi, posteljinu ubaci u mašinu za pranje veša.
- Kada znam da će posteljina biti sveže oprana, odmah se osećam bolje - priznaje Libej za magazin Tajm, dodajući da su joj čisti čaršavi način da lepo započne dan.
Međutim, nije jedina koja uživa u osećaju svežeg kreveta. Dermatološkinja Hana Kopelman objašnjava da posteljina može predstavljati pravo leglo bakterija, prašine i alergena, koji mogu izazvati probleme sa kožom poput akni, iritacija, pa čak i astme. Ako spavate dok se znojite – što je naročito često tokom leta – bakterije se brzo razmnožavaju na posteljini, što može dovesti do neprijatnih reakcija na koži.
Koliko često biste trebalo da perete posteljinu?
Na pitanje koliko često bi posteljinu trebalo prati, stručnjaci odgovaraju – najmanje jednom sedmično. Međutim, faktori poput letnjih vrućina, alergija ili spavanja sa kućnim ljubimcima mogu zahtevati učestalije pranje, odnosno na svaka nekoliko dana.
Stručnjaci takođe savetuju da, kada je reč o materijalu posteljine, obavezno pratite uputstva sa etikete. Pamuk se može prati na visokoj temperaturi, dok se svila i saten moraju prati u hladnijoj vodi. Takođe, tuširanje pre odlaska na spavanje može smanjiti količinu nečistoća na posteljini, čime se može produžiti vreme između pranja.
Šta je sa pokrivačima i ćebetom?
Iako pokrivači nisu u direktnom kontaktu sa vašom kožom, stručnjaci preporučuju da ih perete najmanje svaka dva do tri meseca. Međutim, ako koristite pokrivač koji direktno dodiruje kožu, savetuje se pranje jednom sedmično. Ipak, važno je uvek slediti uputstva za održavanje, jer pojedini materijali, poput vune, zahtevaju hemijsko čišćenje.
Jastučnice – leglo bakterija
Jastučnice su pravi magnet za bakterije, budući da svakodnevno dolaze u kontakt sa kožom i kosom. Stručnjaci preporučuju da ih perete barem jednom sedmično, dok se osobama sa osetljivom kožom ili alergijama savetuje da to čine na svaka nekoliko dana. Ako ne želite prati jastučnice tako često, tuširanje pre spavanja i dobra higijena kose mogu smanjiti nakupljanje prljavštine.
Ne zaboravite ni na jastuke – iako ih mnogi zanemaruju, njihovo pranje barem jednom u sezoni osiguraće svežinu i higijenu. Ako jastuci nisu pogodni za mašinsko pranje, možete ih oprati ručno, dodajući nekoliko kapi esencijalnog ulja za prijatan miris u spavaćoj sobi.
Ne zaboravite na dušek
Dušek takođe zaslužuje pažnju. Stručnjaci savetuju da ga najmanje dva do tri puta godišnje temeljno usisate kako biste uklonili prašinu i grinje. Ako primetite neprijatan miris, pospite malo sode bikarbone po površini, ostavite nekoliko sati, a zatim usisajte.
Pored toga, kada skidate posteljinu, ostavite dušek nekoliko sati da „diše“. Ako to ne učinite, nakupljena vlaga i nedostatak cirkulacije vazduha mogu doprineti razvoju bakterija i buđi.
Autor: Snežana Milovanov