Za ili protiv, pitanje je.
Bušenje ušiju kod sasvim male dece kod nas se radi odavno. Čim se rodi devojčica buše joj uši. Mnogim roditeljima to je sasvim prirodno. Međutim, postoje i veliki protivnici koji upozoravaju na razne opasnosti.
U Nemačkoj, pedijatri su se jasno izjasnili protiv bušenja ušiju kod beba i male dece. Kako malo dete ne može da da saglasnost, bušenje ušiju se smatra nanošenjem telesne povrede.
Čak je bilo i slučajeva koji su završili pred sudom. Jedan tatu studio iz Kelna morao je jednoj trogodišnjoj devojčici da isplati 70 evra za "pretrpljeni bol", jer je postupak bušenja bio "bolan i traumatičan".
Pedijatri generalno upozoravaju da postoji opasnost od infekcije. Ranica koja nastane je "ulaz" za klice koje mogu da izazovu upale i to nakon što već rana zaraste. Sem toga, postoji realna opasnost da deca za vreme igre povrede uvo, odnosno povuku minđušu i pocepaju ušnu resicu.
Zbog toga pedijatri preporučuju da deca nose minđuše od 12. godine. Naravno, svi koji se bave bušenjem ušiju i prodajom minđuša tvrdiće da je ta preporuka glupost. Ali će biti i onih koji će tvrditi da je sasvim dovoljno da dete samo zatraži da mu se probuše uši.
#Dete
#Uši
#minđuše
#pedijatar