U Srbiji od kardiovaskularnih bolesti dnevno umre oko 140 ljudi, 45 doživi infarkt miokarda koji svaki četvrti ne preživi, a glavni uzroci su gojaznost, visok krvni pritisak, visok loš holesterol (LDL), neaktivnost i pušenje, izjavio je danas Dragan Simić, predsednik Udruženja kardiloga Srbije Dragan Simić.
Na konferenciji u okviru inicijative "Šta je važno za srce snažno?", Simić je istakao da je visok krvni pritisak (hipertenzija) jedan od najčešćih uzroka kardiovaskularnih bolesti i da je broj obolelih u stalnom porastu.
- Problem je kada pacijentima kažemo da lekove moraju piti do kraja života, pa oko 50 odsto pacijenata s visokim krvnim pritiskom, a posle godinu dana uzimanja terapije prestaje da je koristi", kazao je Simić.
Istakao je značaj redovnog uzimanja terapije i naveo da su u Srbiji za lečenje povišenog krvnog pritiska i masnoće u krivi dostupne kombinacije dva ili tri leka u jednoj tableti čime se postižu bolji efekti.
"U Srbiji više od 800.000 ljudi zna da ima dijabetes, sve je više mladih sa dijabetesom tipa dva čemu u najvećoj meri doprinose nezdrava hrana i loše životne navike", istakla je Katarina Lalić, endokrinolog sa Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije.
Doktorka Katarina Lalić je apelovala da lekari ukazuju na značaj prevencije, odnosno promena stila života i redovne kontrole nivoa šećera u krvi, kao najvažnijeg naćina borbe protiv dijabetesa tipa dva.
Na konferenciji je istaknuto da neadekvatna kontrola povišenog krvnog pritiska, visokih nivoa masnoća i šećera u krvi mogu povećati rizik od razvoja koronarne bolesti.
"Angiozni bol je često jedan od simptoma koronarne bolesti srca. Angina nije samo bol u središnjem delu grudi - kako misli većina ljudi, već ima svoja višestruka lica, a niska svest o prepoznavanju simptoma angine doprinosi kardiovaskularnim komplikacijama", kazala je Svetlana Apostolović, kardiolog sa Univerzitetskog Kliničkog centra Niš Svetlana Apostolović.
Doktorka Apostolović je navela da su simptomi angine, pored "stezanja" u grudima, bol u podlakticama, otežano disanje i netolerisanje napora.
Predsednik Udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović istakao je da su redovni pregledi i otvorena komunikacija lekara i pacijenata izuzetno važni kako u prevenciji, tako i u kontroli bolesti.
"Redovno uzimanje propisane terapije je ključno za dobru kontrolu bolesti i poboljšanja kvaliteta života", kazao je Pilipović.
Autor: