Sneg pred kućnim pragom obično poziva vlasnika da ga očisti, ali ljudi sa srčanim bolestima trebali bi dvaput da promisle pre nego što krenu u akciju, savetuju lekari jer kombinacija telesnog napora, temperature ispod nule i slabo srce može izazvati ozbiljne medicinske posledice
I inače lekari savetuju ljudima koji su lečeni zbog bolesti srca da se na naprežu kada temperature padnu ispod nule.
Krvne sudovi sužavaju se pri niskim temperaturama i opterećuju srce koje mora raditi više kako bi obezbedilo sistem krvogoka kiseonikom, objašnjava kardiolog Thomas Voigtlaender.
Oboleli od srčanih bolesti izloženi su povećanom riziku da im se srce preterano napreže pri niskim temperaturama, a u najgorem slučaju to može da izazove i srčani udar.
Dakle, za ljude u kojih je dijagnostikovan povišeni krvni pritisak, zastoji srca, koronarna bolest srca, angina pectoris, fibrilacija atrija ili duboka venska artroza u nozi moraju biti posebno oprezni kada zahladi.
To ipak ne znači da ne smeju da budu aktivni u zimskim danima i kardiolozi im savetuju lagane šetnje.
Nemačko kardiološko udruženje sugeriše srčanim bolesnicima da nose šal ili masku preko nosa i usta jer će tako u respiratorni sistem stizati topliji vazduh.
Pri krajnje niskim temperaturama srčanim bolesnicima savetuje se da ipak ne napuštaju kuću te da vežbaju u zatvorenom prostoru, na primer, da voze sobni bicikl, prenosi 24sata.hr.
Pritom moraju paziti da borave u zagrejanoj prostoriji. Ovo udruženje upozorava na studije koje pokazuju da su hladni domovi opasni za srčane bolesnike. Dakle svi koji imaju srčanih tegoba trebali bi boraviti u domu zagrejanom na ugodnu temperaturu.
Autor: