AKTUELNO

Starenje kože je prirodan biološki proces koji se ne može izbeći ali se može usporiti, što uglavnom zavisi od genetike, ali i od životnih navika, kažu stručnjaci. Prema njihovim rečima, proces starenja se odvija brže posle 30.godine života, ali kako bi se usporio, vremenom se menjaju životne navike, neguje i hidira koža, ali i primenjuje zdrava ishrana i povećava fizička aktivnost. Ukoliko koža nije hidrirana i negovana, a organizam se izlaže štetnim materijama, koji se nalaze recimo u cigaretama, u nezdravoj hrani ali i u alkoholu, koža tim pre stari.

Izgled kože zavisi od kolagena (proteina), koji se u organizmu proizvodi iz ćelija koje ga hrane, on se neprekidno obnavlja ali i odumire. S godinama proces obnavljanja se usporava, a prema nekim istraživanjima, proizvodnja opada već posle 25. godine života, kada koža gubi na sjaju i elastičnosti.

Dermatolog prof.dr Danica Tiodorović za Žena.rs objašnjava da koža pamti svako izlaganje suncu, solarijumu, ali i „agresivnu“ šminku, kao i sve ostale neadekvatne kozmetičke preparate.

-Koža zahteva posebnu negu u svim svojim stadijumima, bilo da su pitanju dvadesete, tridesete, četrdesete i nadalje, za svako doba predviđena je adekvatna nega. Pre svega krema, treba odabrati kremu prema tipu kože, da li je masna, suva, mešovita, ali takođe birajte i onu koja se preporučuje vašim godinama. Svakako ono što se savetuje je izbegavati teške pudere, previše šminke, i uvek birajte pre tonirane kreme sa zaštitnim faktorom nego puder, objašnjava profesorka Tiodorović.

Posle 30. godine koža proizvodi za oko 30 odsto manje masnoće, pojavljuju se bore, a koža postaje suva, a već u 40. godini drastično se smanjuje sposobnost kože da se sama regeneriše. U pedesetim gubi elastičnost, bore postaju izraženije, javlja se pigmentacija i pege.

-Koža se neguje i spolja i iznutra. Na starenje utiču svakako spoljašnji faktori, sunce, solarijum, ukoliko se koža ne čisti kako treba, način na koji skidate i koristite šminku. I imamo unutrašnje faktore, način života, da li pušite, konzumirate alkohol, da li dovoljno spavate, kako se hranite, da li uzimate dovoljno vode. Na kraju, i da li ste pod stresom, objašnjava profesorka Tiodorović.

Dnevna rutina sastoji se od jutarnjeg čišćenja kože adekvatnim preparatom koji je prilagođen vašem tipu kože, a zatim „nastupa“ dnevna krema za hidrataciju kože. Kada je dnevna šminka u pitanju preporučuju se tonirane kreme koje ujedno imaju i zaštitni faktor. Ukoliko koristite puder, savetuje se da on bude što laganije teksture i obavezno „hitno“ skidanje šminke nakon dolaska kući.

-Koža želi da diše, zato kada nema razloga za puder, nemojte ga koristiti. Koristite dnevnu i noćnu negu, i odaberite preparat za čišćenje lica koji odgovara vašem tipu kože, dodaje naša sagovornica.

Kako loša ishrana utiče na starenje - Ulje, masnoće, mesne prerađevine, šećer, brza hrana, grickalice, mogu izazvati zapaljenja kože koja ujedno ubrzavaju prces starenja. Ukoliko je koža konstantno pod zapaljenskim procesima poput akni, recimo, tada koža trpi jer je izložena raznim tretmanima koji su ponekad agresivni. Kada u organizam unosimo lošu hranu, a nemamo dovoljno hranljivih sastojaka koji mogu umanjiti loše efekte, ubrzava se starenje. Potrebno je konzumirati hranu bogatu omega-3 kiselinama koje se nalaze u ribljem i maslinovom ulju. Unosom voća i povrća, u organizam se onosi cink, selen, vitamin koji utiču na stvaranje kolagena koji je veoma važan za kožu.

Alkohol - Još jedan od faktora na koje možemo uticati a koji spadaju u takozvane spoljne faktore, jeste konzumiranje alkohola. Alkohol ne samo da negativnu utiče na samu kožu već je i dokazano da nesumnjivo dovodi do ubrzanog starenja. Poznato je da alkohol dovodi do širenja kapilara na licu i pojave crvenila, kao i dehidratacije kože što dovodi da tanke i fine bore postanu dublje i izraženije a kolutovi oko očiju tamniji.