Postoji više mogućnosti da smanjimo ili eliminišemo masnoću na bradi, od vežbi do operacije, ali nema rešenja koje ovaj problem može da ukloni preko noći
Za problem podbratka ne postoji instant rešenje. Ovo se posebno odnosi na one koji su nasledni. Podbradak takođe može biti povezan sa prekomernom težinom ili gojaznošću. I mada nema instant rešenja, vremenom i trudom podbradak može da se smanji.
Ukoliko dijeta i vežbanje ne daju rezultate – ili želite brže rezultate – uvek postoji mogućnost operacije. Neki postupci mogu preoblikovati ovo područje, ukloniti višak masnoće i izravnati kožu. Ali pre donošenja bilo kakve odluke, važno je da se zna kako nastaje podbradak i koje su opcije za njegovo rešavanje.
Šta uzrokuje nastanak podbratka
Kada imamo podbradak, to znači da u delu ispod brade i okolnom području postoji višak masnoće. Specijalista za zdravlje i fitnes Chris Dempers kaže da prekomerna težina ili gojaznost često mogu uzrokovati dvostruku bradu.
Postoje i genetski faktori. „Neki ljudi nasleđuju jaču liniju vilice, dok drugi imaju mekšu, čak i ako nisu gojazni ili nemaju prekomernu težinu,” dodaje on. U tom delu možete imati i opuštenu kožu koja izaziva efekat dvostruke brade.
Opcije tretmana podbratka
Kada je u pitanju gubitak podbratka ništa ne može preko noći magično zategnuti opuštenu kožu ili ukloniti masnoću.
Jedini načini da se rešimo podbratka su vežbanje i zdrava ishrana ili operacija. A za postizanje zapaženih rezultata, kada je reč o nehirurškim tretmanima podbratka, potrebno je vreme i strpljenje. Isto važi i za oporavak od operacije.
– Pametna ishrana
Hrana koju jedemo (i način na koji je jedemo) pokreće zdrav gubitak težine. I to je najbolji način da se prirodno rešimo podbratka.
Da bismo postigli uspeh, treba da razmišljamo o ishrani, a ne o ograničenjima. Kada konzumiramo hranljive namirnice, lakše može da se izgubi težina i da se zadrži željena težina nego sa restriktivnim ili modnim dijetama. Iako idealan broj kalorija varira, Dempers kaže da je važno da se ne jede manje od 1.200 kalorija dnevno.
– To je malo čak i za nekoga ko je manji i treba mu manje kalorija. Taj prag od 1.200 kalorija može biti veći u zavisnosti od veličine osobe i nivoa aktivnosti. Potrebno vam je odgovarajuće gorivo, hranljive materije i masti da biste pomogli vašem mozgu i celokupnom zdravlju – pojašnjava on.
Da bismo znali šta i koliko treba da jedemo, a da nas sve to ne zbunjuje, postoje dobre aplikacije za praćenje fitnesa/ishrane koje mogu da nam pomognu, savetuje Dempers. Te aplikacije mogu da nam pomognu da:
pratimo kalorije koje unosimo i sagorevamo skeniramo artikle iz prodavnice da bismo dobili informacije o ishrani shvatimo koliko nam je dnevno potrebno proteina, vlakana i masti
Autor: Zorica Lazarević