Dolaskom jeseni povećan je broj infekcija među decom u vrtićima!
Dolaskom jeseni povećan je broj infekcija među decom u vrtićima! U cirkulaciji su trenutno, kako kaži pedijatri, rinovirusi, BRNU virus, stomačni virusi, kao i varičele, a zbog ovih zaraza pojedine grupe u predškolskim ustanovama su praktično desetkovane!
Pedijatar dr Saša Milićević kaže za Kurir da trenutno među mališanima ima najviše tzv. rinovirusa, koji uglavnom napadaju sluznicu nosa i gornje disajne puteve.
- Rinovirusi se prenose kapljičnim putem - kijanjem i kašljanjem, ali i preko igračaka, jer deca često diraju nos, a onda igračke, pa se taj virus može i tako preneti - kaže on i dodaje da se kod dece predškolskog uzrasta često dešava da infekcija iz grla i nosa pređe i na uvo.
Bolest ruku, nogu i usta
- Imamo i dosta infekcije uva, jer je kod dece kanal koji spaja nos i uvo kratak i širok, pa infekcija lako može preći na uvo, pogotovo kod dece koja imaju uvećan treći krajnik. Takva infekcija uvek može i da se spusti na donje disajne puteve, pa da dete dobije bronhitis ili u, ređim slučajevima, upalu pluća - kaže ovaj pedijatar.
Dosta je trenutno zastupljen, kaže, i koksaki virus, tip A, koji je u narodu poznat i kao bolest ruku, nogu i usta.
- BRNU ili "američki" virus izaziva promene oko usta, kao i na rukama i nogama.Prvo se javljaju promene koje nalikuju na bubuljice, a onda se pojavi mehurić i na kraju krasta. Dosta liče na ovčije boginje, odnosno varičelu, pa roditelji često pogreše. Nekada se dešava i da detetu otpadne neki noktić, ali se to vrati. Infekcija traje do pet dana i sama prođe, iako zbog simptoma dosta plaši roditelje - kaže dr Milićević i dodaje da je u vrtićima dosta prisutna i varičela, kao i stomačni virusi - rota, adeno i noro virus.
Zdrava ishrana i dovoljno sna
Mnogi roditelji na jesen počinju da deci daju vitaminske dodatke kako bi im ojačali imunitet, a dr Saša Milićević kaže da nikakvi suplementi ne mogu da zamene zdravu i kvalitetnu ishranu. - Za imunitet je važna zdrava ishrana sa dosta voća, kao i dovoljno sna, dok je s druge strane, ako je dete bolesno, važno da se izoluje kako zbog njega, tako i zbog druge dece - kaže dr Milićević i dodaje da dete koje je bolesno ne treba preterano terati da jede, ali je jako važno da uzima dovoljno tečnosti, jer kod svih virusa preti opasnost od dehidratacije.
Zaraze i u školama
Pedijatar dr Dejan Jonev iz Doma zdravlja Čukarica kaže za Kurir da se uglavnom javljaju deca sa opštim respiratornim virozama, tj. virusnim upalama gornjih respiratornih puteva.
- Simptomi su kašalj, kijavica, sa zapušenim nosom ili curenjem iz nosa. Temperatura se retko javlja, a i kada se javi, nije visoka. Uglavnom ide od 38 do 38,5 stepeni - kaže dr Jonev, koji takođe dodaje da je prisutan i veći broj pacijenata sa stomačnim virusnim infekcijama.
- Virusi su prisutni i kod školske dece i, prema podacima od roditelja, negde je čak po pola odeljenja bolesno. Deca su u kolektivu i dovoljno je jedno bolesno dete da se infekcija prenese i zarazi ostalu decu - upozorava on i dodaje da se deca u ovom periodu češće i prehlađuju zbog neadekvatnog oblačenja i "praktikovanja letnjih navika".
Autor: Aleksandra Aras