AKTUELNO

Državna sekretarka ministarstva privrede Savezne Republike Nemačke Franciska Bartner izjavila je za nemački medij RedaktionsNetzwerk Deutschland da Nemačka ozbiljno shvata zabrinutost stanovništva Srbije o životnoj sredini i da Nemačka neće raditi ništa što će ugroziti životnu sredinu.

Ona je napomenula da Nemačka ostaje pri svom partnerstvu sa Srbijom, te da će se eksploatacija litijuma, ako do nje dođe, dešavati isključivo na ekološki prihvatljiv način.

- Vrlo ozbiljno shvatamo zabrinutost lokalnog srpskog stanovništva i stoga smo se zalagali za ponovno planiranje rudarskog projekta - rekla je Franciska Brantner, parlamentarna državna sekretarka u ministarstvu privrede.

- Litijum u Srbiji treba da se eksploatiše samo ekološki prihvatljivim metodama, uz odgovarajuću visoku zaštitu vode i zemljišta, uz veoma dobar plan za prevenciju otpada - dodala je članica Zelene stranke.

Ona dalje navodi da će Evropska unija pratiti predstojeće nove procene uticaja na životnu sredinu i obezbediti usklađenost sa standardima životne sredine kakvi postoje u Zapadnoj Evropi.

U tekstu se dalje podseća da je Savezna vlada upravo u julu najavila sirovinsko partnerstvo sa Srbijom. Kancelar Olaf Šolc otputovao je u Beograd, gde je potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič potpisao deklaraciju o namerama koja će omogućiti ekološko iskopavanje litijuma u dolini Jadra. Izvršni direktor Mercedesa Ola Kelenius je takođe bio prisutan u to vreme u Beogradu.

Dalje se kaže kako Srbija ima najveće evropske rezerve veoma traženog lakog metala, koji se uglavnom koristi u baterijama električnih automobila, i od njegovog vađenja očekuje ogroman porast sopstvene ekonomske proizvodnje. Prema proračunima, vađenjem i preradom metala BDP zemlje kandidata za članstvo u EU mogao bi da poraste za najmanje jedan odsto. Kada bi se u Srbiji proizvodile i katode ili čak cele baterije, Vlada Srbije procenjuje da bi privredna proizvodnja mogla da poraste i do 16 odsto.