AKTUELNO

Veliki kašalj na koji smo skoro zaboravili uzvratio nam je udarac od kog ćemo se dugo oporavljati, s obzirom na to da su cenu nedovoljnog vakcinalnog obuhvata u Srbiji životom do sada platili mališani, pet beba od letos do sada, dok je trenutno u Srbiji više od 70 obolele dece, a polovina od toga broja je hospitalizovana i među njima su neka u teškom stanju – na respiratorima. Dovoljno za uzbunu! Ali, među obolelima, koji su prenosioci pertusisa na najugroženiju kategoriju, odojčad, su i odrasli.

- Nisam siguran da li sam imao veliki kašalj, ali sam do nedavno imao vrlo specifičan kašalj. Dugo je trajao. Ne pamtim da sam sličan kašalj imao u životu, iako sam nekoliko puta preležao koronu, o gripu i prehladama da ne govorim. Bukvalno je nailazio u naletima, zacenjivao sam se po pola sata, a onda bih bio miran nekoliko časova. Najgore je bilo noću kada nisam mogao da spavam. Od kašljanja me je bolela glava, stomak... Menjao sam i krevet da bih se bolje namestio i malo smirio. Interesantno da nijedan drugi simptom nisam imao, isključivo kašalj - kaže Vladimir V. iz Beograda.

Slično se dešavalo i Silviji V. iz okoline Subotice. Počelo je nalik prehladi, a vrlo brzo se razvio kašalj koji vuče od početka godine.

"Bilo je iscrpljujuće, pogotovo noću"

- Bilo je iscrpljujuće, pogotovo noću. Ni sama ne znam koliko sam presedela u krevetu, jer čim bih legla kašalj me dovodio do zacenjivanja. Nisam radila nekoliko dana i činilo se da ide nabolje, međutim, nije prestajao. Čajevi, vruće supe, sirup protiv kašlja, sve sam probala. Pomislila sam da je možda veliki kašalj. Oko mene su svi bolesni i uglavnom svi kašlju, i odrasli i deca – kaže ona.

Foto: Pixabay.com

Silvija V. je htela da se testira o svom trošku na veliki kašalj u Subotici, međutim, u ovom gradu ne postoji ta vrsta dijagnostike, i odustala je od te ideje, ali bi, kako kaže, ukoliko zdravstveni radnici preporučuju, ponovo primila vakcinu.

- Ne znam koliko dugo traje dejstvo vakcina koje je primila moja generacija, ali od moje poslednje vakcinacije na veliki kašalj je prošlo više od tri decenije - kaže ona.

Koliko ima zaraženih

Na ovo pitanje, i mnoga druga koja se tiču velikog kašlja kod odraslih osoba odgovore su dali naši stručnjaci, epidemiolozi dr Nebojša Bohucki i prof. dr Zoran Radovanović, a prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ tokom cele 2023. potvrđena su 1.342 slučaja pertusisa, dok su od početka 2024. do kraja januara u Srbiji potvrđena 253 slučaja.

Najveći broj slučajeva registrovan je kod dece od 10 do 14 godina, i kod osoba starijih od 20 godina, dok je najveća uzrasna-specifična stopa incidencije (učestalosti) zabeležena kod odojčadi mlađe od 12 meseci. Najveći broj slučajeva velikog kašlja prijavljen je sa teritorije Beograda i Južnobačkog okruga, dok su najviše stope incidencijebile na teritoriji Južnobačkog i Južno banatskog okruga - navode u “Batutu”.

Dr Nebojša Bohucki kaže da se smatra, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), da u svetu ima 25 miliona slučajeva, i da je to normalno.

Foto: Pixabay.com

- Odrasle osobe jesu kliconoše, ali kratkotrajne. I oni i donose bakteriju uvek u neku sredinu, ali tamo gde je obuhvat vakcinacije preko 95 odsto deca neće oboleti i bolest će ostati neprepoznatljiva. Ali, onaj koji prenosi iz jedne zemlje u drugu zemlju, s kontinenta na kontinent je uvek – odrasla osoba, a pri tom ima blagu kliničku sliku. Svaka zemlja koja nema vakcinalni obuhvat 95 odsto će se suočiti pre ili kasnije sa oboljevanjem i kod mladih koje može da bude pogubno - kaže on.

Simptomi kod odraslih: Samo kašalj!

Simptomi kod odraslih osoba su veoma diskretni. Javlja se: suv, dosadan, nadražajni, iritirajući kašalj, pre svega u večernjim satima. To može da traje nekoliko nedelje do 100 dana zbog čega se pertusis ili veliki kašalj naziva „bolešću od sto dana“. To može da bude sve, jedini simptom, i zbog toga se odrasli najčešće i ne javljaju lekarima. Odrasli zbog velikog kašlja ne odlaze na pregled pogotovo ako se kašalj javi u zimskom periodu, ako su alergični na nešto, ako su pušači i inače kašlju - kaže Bohucki.

Zbog toga ne znamo javno-zdravstvenu dimenziju ove zarazne bolesti. Paradoksalno deluje da je ovo stara zaboravljena bolest, ali nije. Uvek je prisutna.

Komplikacije velikog kašlja kod odraslih

- Postoje komplikacije ako je kašalj jačeg intenziteta, posebno kod odraslih osoba koje uopšte tokom detinjstva nisu vakcinisane - kaže dr Bohucki.

Vakcinalni obuhvat: Samo 95 odsto nas štiti

- Dok vakcinalni obuhvat ne bude 95 odsto u bilo kojoj zemlji ta zemlja će imati veliki problem sa velikim kašljem. Tek kada se dostigne 95 odsto ili još bolje pređe, problematika će nestati. Čim se opet smanji ponovo će se javiti problemi zato što planetarno gledano obuhvat nije 95 odsto. U nekim zemljama ne postoji uopšte imunizacija protiv ove bolesti i svako ko nam dođe iz te zemlje ili naši odrasli odu kod njih, mogu u povratku da nam donesu bolest. Ali, to neće biti problem ako budemo imali veliki vakcinalni obuhvat – zaključuje dr Bohucki.